Šiandien prasidėjusį Adventą sutiksime kalendoriumi, įnešiančiu į vaikų širdis gerumo, supratingumo ir pakantumo. Advento kalendorius padės ir lietuvių kalbos mokytis. Pavyzdžiui, pirmoji kalendoriaus dėžutė papuošta snaige, kuri sufleruoja, kad mokiniai įtvirtins žinias apie priebalsių asimiliaciją. Šiandienos tema – žodžių snigti, dribti, čiuožti, šliuožti, žliugti ir kt. rašybos taisyklių įtvirtinimas. Vyresniųjų klasių mokiniai išsiaiškins snaigės savybes, vartodami būdvardžius; skaitvardžius besimokantieji „bandys“ jas suskaičiuoti :), o skyrybos skyrių šturmuojantys galvos apie žemę, nuklotą snaigėmis,
Gruodžio antrosios dėžutė su sniego senio simboliu pakvies vaikus į kalbos ugdymo pamoką apie žiemą. Esu įsitikinusi, kad jie noriai palaikys idėją pasidalinti įspūdžiais apie baltą, šaltą ir šventėmis turtingą metų laiką. Dėžutėse galima paslėpti pamokos temą, darbo užduotis, įsivertinimo simbolius. Jeigu nesinori kalendoriaus susieti su mokomu dalyku, pasiūlykite mokiniams dėti į dėžutes tai, kas jiems svarbu, brangu ir miela. Tai gali būti linksma iliustracija, kortelė su nuoširdžiu palinkėjimu, slaptu noru ar svajone. Jaunesniųjų klasių mokiniams patiktų dėžutėse rasti saldainių, lipdukų, vyresniesiems į dėžutes galima įdėti kalėdinės loterijos bilietuką, žaidimo fantą ar kortelę, kurie bus reikalingi kalėdinio renginio metu.
Jei susidomėjote mano pasakojimu, kviečiu kasdien užsukti į šį puslapį, kuriame pristatysiu kiekvieną Advento kalendoriaus dėžutę su joje slypinčia idėja.
Užbėgdama įvykiams už akių, pasakysiu, kad savaitgalio – gruodžio 3 ir 4 dienos – dėžutės ragins mokinius pagaminti eglutę iš namuose ar gamtoje randamų medžiagų bei pakartoti balsių ir priebalsių rašybą atliekant užduotį, esančią Kalėdų senelio kepurėje.
Gruodžio 5 dieną mokinių pagamintos eglutės buvo aptartos iš visų pusių: penktokėliai ėmėsi žodžių darybos, vyresnieji lygino eglutes, vartodami būdvardžių laipsnius, dar kiti aiškinosi, kas privertė Eglę ištekėti už žalčio. Pagal individualias programas besimokantys vaikai spalvino eglutes ir aprašė jas pagal duotą planą. Smulkiąją motoriką mokiniai lavinosi varstydami eglutės žaisliukus ir verdami spalvingas girliandas.
Gruodžio 6 dieną ant dėžutės nutūpusi Kalėdų senelio kepurė vėl pakvietė į Detektyvų biurą. Reikės išsiaiškinti, kas tas nevidonas, išdrįsęs apvogti patį senelį! Pamokos aprašymą rasite čia.
Gruodžio 7 dieną senis besmegenis pakvies į savo dirbtuves, kuriose mokiniai plės žodyną spalvų, daržovių, figūrų, medžiagų pavadinimais. Liesdami įvairios tekstūros senius (sniego (pagal galimybes), plastilininius, vatinius, popierinius, plastikinius, stiklinius, medžiaginius…) ir dalindamiesi savo įspūdžiais, mokysis pasakoti, reikšti savo mintis, komentuoti draugų nuomones.
Gruodžio 8 dieną vėl visi pasiners į senovės baltų mistinius ženklus ir simbolius kirpdami snaiges, puošdami klasę ir mokyklą. Apie tai skaitykite čia.
Gruodžio 9-oji – Kalėdų senelio kepurės diena. Tą dieną rašysime seneliui laišką, kuriame išliesime visas savo svajones. Tik nepagalvokite, kad mes tik prašyti mokame. Nieko panašaus! Pakartoję laiško rašymo taisykles, padėkosime už praėjusių metų dovanas, pasiteirausime, kaip senelis jaučiasi, ką veikė visus metus. Po to papasakosime apie save ir tik tada atsargiai pasiteirausime apie galimybę gauti išsvajotą dovaną. Kad Kalėdų seneliui būtų smagiau, laiškus iliustruosime, gaminsime vokus ir prisiminsime, kurioje vietoje rašomi adresato ir adresanto adresai.
Savaitgalį, gruodžio 10 ir 11 dienomis, mokiniai gaus nuorodas į nemokamas internetines svetaines, kur ras smagių žaidimų, padėsiančių puošti eglutes, kirpti snaiges. Pažiūrėkite, kokią snaigę iškirpau virtualiomis žirklėmis 😀
Gruodžio 12 dieną pasiūlykite vaikams paimti interviu iš… sniego senio! Ruošdamiesi šiai veiklai, mokiniai pakartos tiesioginės kalbos skyrybos taisykles, mokysis suformuluoti klausimus, atsakyti į juos įsijautus į sniego senio vaidmenį.
Ant gruodžio 13 dienos dėžutės nutūpusi trapi snaigė pasiūlys mokiniams gamtoje paieškoti daiktų, panašių į snaiges savo forma, raštais, medžiagos būviu. Raginimas išskirti įvairių daiktų panašumus ir skirtumus, skatins mokinius mąstyti, lavins jų kalbą, dėmesį ir vaizduotę. Mažieji gali apibūdinti rastus daiktus vienu–dviem žodžiais; vyresnieji – kurti būdvardžių grandinėles; skyrybos besimokantieji – kartoti sudėtinių prijungiamųjų sakinių skyrybą, paaiškinant, kaip, kodėl, kuo įvardinti daiktai primena snaiges.
Gruodžio 14 dieną siūlau organizuoti sniego senių žygį į mokyklą. Tegul mokiniai atsineša į klasę tai, kas susiję su žiemos žaidimų simboliu. Tai gali būti pasaka, piešinys, nuotrauka, suvenyras, lipdukas, pačių pagamintas darbelis, sniego gniūžtė ir pan. Jaunesniųjų klasių mokiniai, vardindami atsineštus daiktus, mokysis nurodyti kirčiuoto skiemens vietą žodyje; vyresnieji, skaičiuodami suneštus senius, mokysis vartoti ir rašyti kiekinius ir kelintinius skaitvardžius; patys vyriausi, apibūdindami kiekvieną žygio dalyvį, gilins skyrybos žinias.
Gruodžio 15 dieną mokiniai gali skaityti tekstus apie egles, eglutes, eglytes… Suraskite kiekvienam amžiaus tarpsniui tinkančių eilėraščių ir surenkite dailiojo skaitymo pamoką. Kad skaitymas vyktų sklandžiai, eilėraščius galima išmokti mintinai. Deklamavimą pasiūlykite lydėti įvairiais judesiais, tinkama mimika. Galima pažaisti su vienu eilėraščiu, pasiūlant jį skaityti keičiant emocijas ir nuotaikas.
Gruodžio 16 dieną mano mokiniai, tiksliai aprašydami įvairias kepures, padės nykštukams, elfams, Kalėdų seneliui ir kitiems jo komandos nariams surasti pamestas kepures ir kepuraites. Jei kepurių rasti nepavyks, pasiūlykite mokiniams sukurti skelbimą ir pakabinkite jį klasės stende. Taip pat galima parašyti SMS žinutę, pagalbos prašymą Facebook draugams. Ši veikla padės kurti taisyklingus tekstus, vartoti lietuviškus žodžius ir rašmenis, mokytis tiksliai ir nedaugžodžiaujant sukurti informacinį tekstą.
Gruodžio 17 ir 18 dienomis pagal mūsų Advento kalendorių vaikai turi dirbti su eglutėmis ir snaigėmis. Kad vaikai nepradėtų skųstis vis besikartojančiais simboliais, sugalvokite detektyvinę užduotį, kuri prašys surasti paslėptą daiktą. Mano mokiniai gaus iškirptus iš žurnalų tekstukus, kuriuose reikės surasti nurodytas raides arba žodžius ir iš jų sudėti sakinį. Iš sudėtų sakinių vaikai sužinos, kad gruodžio 19 dieną jiems reikės nusileisti į pirmą aukštą ir prie jame esančios eglutės rasti daiktą, kuris yra labai mažas ir lengvas. Šitas daiktas egzistuoja labai trumpai, nes yra greitai tirpstantis ir išgaruojantis. Sėkmingai atlikę užduotį mokiniai bus apdovanoti sniego senio emblemomis. Susibūrę į sniego senių klubą vaikai dalyvaus pokalbyje apie žiemą, jos požymius, paukščių, žvėrių ir žmonių veiklą, pakartos mėnesių pavadinimus, išvardins žiemos šventes, pasidalins savo nuomonėmis apie šį metų laiką.
Daugiau Advento idėjų skaitykite: