Apie svetainę

Klaipėdos Litorinos mokyklos istorija nuo pat jos įsikūrimo pradžios.

Nuo 2013-09-01 mūsų mokykla vadinasi Klaipėdos Litorinos mokykla! 

Klaipėdos Litorinos mokyklos surdopedagogės ekspertės SIGITOS KOROLIOVĖS svetainė, skirta mokiniams, kolegoms ir visiems svetainės svečiams.

 Šią svetainę dedikuoju savo mokiniams, jauniesiems Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos žurnalistams, padedantiems man įgyvendinti visas (kartais ir avantiūristines) idėjas ir sumanymus.

 
mokinių_nuotrauka

Mokyklos istorija 

 Prie Baltijos jūros įsikūrusios kurčiųjų mokyklos bendruomenė skaičiuoja jau šešioliktus metus. Žmogui tai – gražiausias gyvenimo etapas, svaigaus skrydžio į jaunystę startas. Mokyklai – dar viena šaka sūraus jūros vandens ir audringų vėjų blaškomame medyje. Vėjų būta stiprių, mes, kaip ir pajūrio pušys, linkome iki pat žemės, bet nelūžome.

 Sėkmės varikliai

Jaunos mokyklos istorija žinoma daugeliui. Vieniems ji atrodo banali, kiti teigia, kad atsibodusi, o mes savo neilgos istorijos laikomės įsikibę, nes nelengvas kūrimasis pabėgėlių iš Šri Lankos nusiaubtame buvusiame vaikų darželyje suvienijo ir užgrūdino mokyklos bendruomenę. Toks vieningas ir beveik nepasikeitęs savo kadrais kolektyvas išlikęs iki šiol. Tik mokyklos vairą iš surdopedagogikos veteranės Danutės Gabalienės šiuo metu yra perėmusi jauna vadovė Edita Andrijauskienė. Ir, žinoma, vis besikeičiantys mokinių veidai… Atrodo dar vakar mažasis Karolis Simaitis, be galo veržęsis ir patekęs į mokyklą neturėdamas Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyto mokyklinio amžiaus cenzo, sodino eglutę mokyklos įkurtuvių proga, o šiandien ir eglė, ir Karolis stebina savo pasiekimais. Pirmoji kelia nuostabą savo vešliomis šakomis ir stulbinančiu ūgiu tarp dūlojančių mokyklos griūvėsių, kurie (likimo ironija) šiandien tapo prieglobsčiu miesto benamiams, antrasis – sėkmingomis studijomis Vilniaus Dailės akademijoje!

Gražuolė eglė liko tik mūsų prisiminimuose, nes prieš trejus metus teko palikti jaukius namus ir laikinai įsikurti Klaipėdos 1-osios specialiosios mokyklos patalpose. Kėlėmės su dideliu džiaugsmu, kadangi horizonte matėme Vakarų Lietuvos sutrikusios klausos asmenų ugdymo centrą. Liaudyje sakoma, kad nėra nieko pastovesnio už laikinumą. Liaudis ir šį kartą buvo teisi. Ekonominė krizė pakišo koją, ir mes likome ten, kur neturėjome likti. Smūgis buvo didžiulis, nes daugelis tėvų, pabūgę nežinomos kaimynystės, perkėlė savo atžalas į kitas šalies ugdymo įstaigas. Po kojomis susvyravo žemė, gąsdindama mažos mokyklos išnykimu. Tačiau ir tada išlikome vieningi ir stiprūs. Nusprendėme, kad verkšlenimai nepadės, todėl ryžomės išsilaikyti savo darbais, pasiekimais ir netradiciniais darbo metodais, kurie atvertų mokyklos ugdytiniams duris į girdinčiųjų pasaulį.

Rezultatų nereikėjo ilgai laukti. XXI-ojo amžiaus informacinių technologijų dėka Klaipėdos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos pedagogės vis aktyviau pradėjo savo darbe taikyti inovatyvius ugdymo metodus. Jaunųjų klaipėdiečių jau nebestebina lietuvių, lietuvių gestų, anglų kalbų, istorijos, geografijos pamokose naudojamos interaktyvios užduotys, leidžiančios paversti ugdymo procesą maloniu užsiėmimu. Juk ne kiekvienas gali nukeliauti laiku į praeitį ar akies krašteliu žvilgtelėti į ateitį, ne kiekvienas gali dalyvauti virtualiose ekskursijose po intriguojančius istorijos užkaborius ar susitikimuose su kitų šalių bendraamžiais. Uostamiesčio mokiniams tai įprasta. Jie dalyvavo senovės lietuvių kovose su kryžiuočiais ir net sukūrė šia tema kino filmą „Adomo Mickevičiaus „Gražina“ ekrane“, kuris sužavėjo LR Švietimo ir mokslo ministerijos bei IT bendrovės „Microsoft Lietuva“ organizuojamo konkurso „Virtuali kelionė klasėje“ dalyvius ir 2010 m., nurungęs net 328 konkurso darbus, laimėjo galimybę atstovauti Lietuvai Europos mokytojų novatorių forume Berlyne.

Apie meilę ir pagarbą knygai jaunieji mokyklos žurnalistai, projekto „Lietuva savaip. Istorinės žinutės“ dalyviai, papasakojo filme „Knyga“, kuris buvo rodomas Klaipėdos, Šilutės, Mažeikių, Tauragės, Šilalės, Šiaulių, Jonavos, Širvintų, Utenos, Kauno, Vilniaus miestų bei rajonų gyventojams. Filmą pamatė ir Airijoje gyvenantys lietuviai, Dublino Keturių vėjų mokyklos mokiniai bei Airijos lietuvių sąskrydžio dalyviai. Estetikos studijos nariai kiekvienais metais savo sukurtas knygas pateikia tradiciniam nacionalinam konkursui „Knyga“, kurį organizuoja Klaipėdos Martyno Mažvydo pagrindinė mokykla, o konkurso darbus eksponuoja Klaipėdos Prano Domšaičio galerijos meno pažinimo centras. 2009 m. mergaičių išsiuvinėta knyga „Lietuva 1000“ buvo apdovanota už idėjos originalumą, 2010 m. ornamentu papasakotas „Pasaulio sukūrimas“ ir 2011 m. „Oranžinio kamuolio kelionės“ buvo įvertinti apdovanojimais už „Profesionaliai atliktą kūrybinį darbą“.

Susirūpinimą Klaipėdos pajūriu ir Žemės likimu išreiškę pasakomis „Undinėlės nuotykiai Baltijos jūroje“ bei „Kodėl Regoro vaikai „susikirto“ per geografijos pamoką“, mokyklos žurnalistai 2009 m. laimėjo 2-ąją vietą LR Švietimo ir mokslo ministerijos kartu su Lietuvos nacionaliniu komitetu Tarptautiniams planetos Žemės metams paminėti rengtame Lietuvos mokinių konkurse „Žemė – mūsų rankose“, o tarptautinis gamtosauginis projektas „Laiškai iš gamtos (Letters from the nature)“ buvo įvertintas „Visuotinės švietimo savaitės 2011 (Global education week)“ rengėjų konkurse „Žinutė pasauliui“ ir tapo konkurso „Virtuali kelionė klasėje 2011“ nugalėtoju. Kovo 19-22 d. su gamtos rašomais laiškais susipažino ir Microsoft pasaulinės programos  „Partneriai mokyme“  Europos forumo, vykusio Portugalijos sostinėje Lisabonoje, dalyviai.

Klaipėdos moksleiviai metė iššūkį patys sau ir jau ketvirtus metus dalyvaus virtualiame lietuvių kalbos konkurse „Gintaro kelias“. Klaipėdiečiai – vieninteliai iš Lietuvos mokyklų, ugdančių neįgalius girdėti vaikus – trejus metus dalyvavo nacionaliniame Švietimo ir mokslo ministerijos, bendrovės „Tilde IT“, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos ir ryšių su visuomene agentūros Strateginių komunikacijų centro organizuojamame moksleivių konkurse „Švari kalba – švari galva“, dvejus metus sprendė tarptautinės kalbų olimpiados „Kengūra“ užduotis. Sėkmingi startai įkvepia, todėl, norėdami susirasti bendraminčių ir draugų, vaikai tapo tarptautinių projektų „Pavasario diena Europoje“ ir eTwinning nuolatiniais dalyviais.

Šiandien drąsiai galima teigti, kad mokytojų vykdoma socialinė integracija pavyko! Klaipėdos universiteto studentai jau nebeįsivaizduoja savo renginių be mokyklos bendruomenės dalyvavimo. Akademinis jaunimas ne tik įtraukė kurčiųjų bendruomenę į savo tradicinius renginius: „Meno ratas“, duetų vakaras „Porinis pavasaris“, pavasarinis žygis pėsčiomis, Tarptautinė studentų diena, bet ir aktyviai ėmėsi mokytis lietuvių gestų kalbos, pastoviai lankosi mokykloje ir savanoriškai veda moksleiviams įvairius užsiėmimus.

Šešiolikos metų žmogus, viena koja įžengęs į suaugusiųjų gyvenimą, tik pradeda ieškoti savo kelio, bando mintyse nusipiešti savo gyvenimo viziją. Mokykla ant šešioliktojo savo gyvavimo laiptelio stovi tvirtai abiem kojom, nes sukaupta darbo patirtis, ugdytinių pasiekimai byloja apie brandumą, kuriuo 2010 m., švęsdami mokyklos 15-os metų jubiliejų, pasidalinome su miesto pedagogais, ugdančiais integruotus sutrikusios klausos vaikus. Atvirus renginius stebėjo svečiai iš Klaipėdos vaikų lopšelių-darželių „Pagrandukas“, „Sakalėlis“, regos ugdymo centro, specialiosios mokyklos-darželio „Versmė“, Valstybinės kolegijos.

2012 m. pradžioje mokyklos bendruomenę pasiekė džiugi naujiena iš Klaipėdos m. švietimo skyriaus: po metų mes vėl turėsime savo namus! Klaipėdos m. savivaldybė patvirtino, kad kurčiųjų mokykla kelsis į miesto centrą, Baltikalnio gatvėje buvusį  „Vydūno“  vidurinės mokyklos pradinių klasių pastatą. Tikimės, kad nuo 2013 m. pradėsime rašyti ne mokyklos, o sutrikusios klausos asmenų ugdymo centro metraštį, nes to mes siekiame ne vienus metus!

72 komentarai “Apie svetainę

 1. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 2. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 3. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 4. As I web-site possessor I believe the content material here is rattling wonderful , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Best of luck.

 5. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 6. [url=http://lt.my-flashgames.ru/pyilayushhiy-put-online-igra/]degimo kelią[/url]
  [url=http://lt.my-flashgames.ru/pes-nindzya-2-online-igra/]ninja šuo 2[/url]

  Žaidimas portalas su interneto flash žaidimai – mano-Flashgames, suteikia vaikams galimybę žaisti savo mėgstamus žaidimus kiekvieną dieną be jokių apribojimų. Ir tėvai, savo ruožtu, laisvas laikas, o vaikai žaidžia naudinga ir švietimo žaidimai internete, todėl jie paspaudę ant kompiuterio monitoriaus formuojasi jų motorinius įgūdžius, atminties, reakcijos, žaisti edukacinius žaidimus. Mergaičių ir berniukų yra vyresni, mes siūlome visą virtualių Žaislų biblioteka realius internetinius žaidimus, su garsaus animacinių filmų personažus! Tai atneš jums malonumą ir galimybę tapti geresnis žaidėjas internete. Žaisti geriausią žaidimą mes turime kartu su draugais iš mokyklos. Kasdien atnaujinama kolekcija žaidimus. Mergaitėms: dress up, Maisto gaminimas, makiažas, plaukai, grožis, bučiniai … berniukams: strategijos, futbolas, zombiai, lėktuvai, lenktynių, kovos, cisternos, karas … Žaidimai dviems ir daugiau … Gaukite svetainėje samtelis ir rasite žaidimą į savo skonį! Daugiau 10 000 žaidimai įvairių kategorijų … Tik religinės ir įvertinimas žaidimai iš viso World Wide Web apie 57 kalbomis vaikams visame pasaulyje. Mes esame jūsų draugai, ir padaryti viską, kad stiprinti mūsų draugystę amžinai. Prideda prie savo žaislų biblioteka – mūsų svetainėje su žaidimų žaisti dar kartą!

  [url=http://lt.my-flashgames.ru/modeler-v-studii-modyi-online-igra/]modeliuotojas[/url]
  [url=http://lt.my-flashgames.ru/priklyucheniya-dashi-sledopyita-online-igra/]dashi ranger nuotykių[/url]

 7. Atgalinis pranešimas: BqHQK7r1sb
 8. Hello there! I know thjs is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using ffor this site?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackerrs and
  I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in
  the direction of a good platform.

 9. I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You’re amazing! Thanks!

 10. It was any enjoyment discovering your web site the other day. We arrived the following these days searching new items. I was not necessarily frustrated. Your suggestions following fresh techniques about this point have been beneficial plus an outstanding assist with individually. We value You taking away time for you to write out these products and then for uncovering your ideas.

 11. I like the valuable data you supply in your articles. Ill bookmark your weblog and check once again here regularly. I am quite positive Ill learn numerous new stuff right here! Very good luck for the next!

 12. Hello, i think that i saw you visited my site so i came to return the favor.I am trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 13. I’ve observed that in the world today, video games are definitely the latest popularity with children of all ages. Many times it may be impossible to drag your kids away from the video games. If you want the very best of both worlds, there are plenty of educational gaming activities for kids. Great post.

 14. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any fascinating article like yours. It is lovely price enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made just right content as you probably did, the web shall be much more helpful than ever before.

 15. I simply wanted to make a comment to say thanks to you for some of the superb secrets you are sharing at this website. My incredibly long internet lookup has at the end of the day been compensated with excellent points to share with my neighbours. I would admit that many of us readers are undeniably fortunate to live in a wonderful website with many lovely professionals with great opinions. I feel truly grateful to have discovered your entire web page and look forward to many more fun moments reading here. Thank you again for everything.

 16. Good content.Thanks for authoring this unique useful piece of writing in addition to enlightening us all with all your ideas.I really hope you will definitely keep on this particular good work at a later date as well.

 17. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 18. I believe everything posted was actually very logical. However, consider this, what if you were to write a awesome title? I am not suggesting your information is not solid., however what if you added something that grabbed folk’s attention? I mean is kinda vanilla. You ought to peek at Yahoo’s front page and note how they create post headlines to grab people to open the links. You might add a related video or a related pic or two to grab people excited about everything’ve written. In my opinion, it would make your website a little bit more interesting.

 19. Hello there. I found your blog via Google whilst searching for a related topic, your site came up. It appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 20. Предоставление в аренду на длительный и короткий срок на выгодных условиях следующей техники: камаз, погрузчик, манипулятор, автовышку, и другую специальную технику.. аренда автокрана.
  [url=https://uslugi-avtokrana.ru/]кран в аренду[/url]
  аренда кранов – [url=http://www.uslugi-avtokrana.ru]https://www.uslugi-avtokrana.ru[/url]
  [url=http://google.sc/url?q=http://uslugi-avtokrana.ru]http://maps.google.bs/url?q=https://uslugi-avtokrana.ru[/url]

  [url=https://www.bkfmd.com/2022/05/16/justin-tv-forumu-seni-bekliyor/#comment-242]Автокраны в аренду на любой срок![/url] be18_06

 21. The advantages of paying an bookkeeping Firm or accounting Firm for an attorney and a Real Real Estate Veteran

  Law firms and properties specialists face most unique concerns with regards to monitoring their financial situation. From bookkeeping and tax organizing to economic reporting and investigations, these firms must remain on top of their budgeting procedure to steadfastly keep up balance, comply with limitations, and grow. Working with an accountancy company or clerking service provider can offer plenty of pros for law offices and real property professionals, making them to conquer these obstacles additionally boost their in general fiscal efficiency.

  For law firms, outsourced workers his or her bookkeeping functions to an expert firm can offer an array of features, such as modified productiveness and accuracy, decreased tension as well as business tasks, and expert advice and suggestions. One of many benefits of seeking an accounting agency or bookkeeping firm for a lawyer is much better performance and precision. A professional bookkeeping firm are capable of all financial needs, along with clerking, tax getting ready, and financing coverage, releasing up law firm personnel to spotlight their core requirements. This will in addition lessen the threat of information errors, making sure all finance info is precise additionally latest.

  Another important advantageous asset of contracting out accountant functions to a specialist company is reduced stress and business tasks. Law practice force often are facing outstanding quantities of worry and workload, particularly throughout congested durations such as for instance tax month or simply end-of-yearfinancial reporting. An bookkeeping firm or clerking company will help convenience this responsibility by maneuvering all loan activities, reducing the strain and business tasks of your law firm personnel.

  Qualified advice and also advising is yet another key advantage of using the services of an Quick Books corporation or clerking organization for an attorney. A professional accounting firm can provide law offices with professional advice and assistance with financing factors, assisting people put together knowledgeable procedures, boost their financial functionality, plus reach their particular long-lasting fiscal desired goals. This could consists of accompaniment among financial organizing, tax organizing, and compliance with all relevant legal guidelines.

  Along with these kind of merits, an accounting organization or clerking organization may also provide law firms with access to the newest technologies and program for clerking and accounting. It will help law firms enhance their own loan tasks, reduce hand issues, as well as improve their in general loan performance. The business may also produce improved data security, making sure just about all economical information is safely and securely secured additionally shielded from virtual provocations.

  Real-estate professional people further experience countless monetary trials, furthermore employing an accounting firm or quick books institution can offer plentiful perks of these enterprises at the same time. Considerably improved productivity and clarity is amongst the answer advantages of outsourced workers accountant attributes to an expert firm the real deal properties experts. A seasoned quick books firm are capable of all loan responsibilities, integrating book keeping, tax arranging, additionally financial revealing, relieving up properties practitioners to pay attention to any main commitments.

  Another essential advantageous asset of offsite quick books tasks to an expert enterprise for real real estate pros is decreased stress and business tasks. Real-estate gurus usually are facing considerable degrees of hassle and employment, specially while having demanding time periods such as for example taxation time of year or end of year spending accounts. An cpa strong or Financial management business will help lessen such weight by maneuvering all finance things, reducing the pressure and employment of realtor experts.

  Qualified advice or suggestions is yet another vital advantageous asset of using an financial reporting firm or cost accounting service provider the real deal realty professionals. A professional cost accounting service company can offer real property specialists with qualified advice and assistance with financial topics, encouraging them prepare updated choices, boost their monetary efficiency, and accomplish their particular extended financial desired goals. This may provide service alongside budgeting preparation, tax preparation, and submission along with relevant legal guidelines.

  As well as some benefits, an accounting firm or record-keeping firm can also provide real property industry experts with usage of the newest technological innovation and apps for balance sheet analysis and accounting. It will help property workers improve their financing procedures, shorten hands-on flaws, to improve their overall loan performance. The firm also can furnish increased critical information safety, making sure all fiscal information is securely filed as well as saved from online dangers.

  A different advantageous asset of selecting an bookkeeping firm or accounting firm the real deal real estate workers could be the power to take advantage of the business training in property cost accounting . A skilled bookkeeping firm can provide real estate professionals with customized record-keeping methods which are created specifically to fulfill the initial needs of the business. This will include support with property management, financial reporting, and investment analysis, among the areas.

  Finally, outsourcing accounting functions to a professional firm can offer real estate professionals with greater peace of mind. When real estate professionals partner with a seasoned
  auditing firm, they can trust that every financial tasks are now being handled by professionals who comprehend the unique challenges of these business. This will provide real estate professionals with a higher feeling of security and peace of mind, realizing that their finances are in good hands.

  In summary, hiring an record-keeping firm or bookkeeping firm can offer numerous benefits for law firms and real estate professionals. From improved efficiency and accuracy to professional advice and guidance, outsourcing bookkeeping functions to a specialist firm can really help these lenders manage their financing concerns then get any long-term investment purpose. Regardless of whether you are a lawyer or a proper real estate skilled, merging through a professional record-keeping service provider is a good investment in the foreseeable future of your business.

  If you want to know more info on such a subject examine my own internet-site: [url=https://www.aandwassociates.net/]bookkeeping attorney[/color][/url]

 22. [url=https://kinofabrika.kzonlines.info/lb6fiprKlIpoiZ8/begi-vse-serii-triller-boevik-detektiv-serial.html][img]https://i.ytimg.com/vi/bXnW7e_R8Xo/hqdefault.jpg[/img][/url]

  Беги ВСЕ СЕРИИ . [url=https://kinofabrika.kzonlines.info/lb6fiprKlIpoiZ8/begi-vse-serii-triller-boevik-detektiv-serial.html]Триллер,[/url] боевик, детектив, сериал.

 23. LOFI sound are getting a preferred choices for people considering to chill and chill out, with hundreds claiming that they enable them sleep. The gradual, repetitious cycle of they beats can produce a enjoyable air, building a sense of peace which are then useful to going to sleep. It’s because LOFI songs usually possesses a slow pacing and far fewer lines, helping the state of mind to delay and stray off more quickly. Similarly, LOFI sound often mix songs of wilderness, for example rainfall or marine water, which could furthermore increase the pleasing end result. Additionally to their potential sleep inducing features, LOFI sound may give a assortment of different features. Medical studies have shown that hearing to music and songs can simplify tension and phobia, decrease blood pressure level, and benefit feelings. LOFI sounds, in particular, has been seen to build a advantageous impression on psychological well being. Its non-difficulty and Minimal art does help to calm the state of mind, permitting bigger attention and clearness. Further, the classic, typical sound of LOFI beats has actually been recognized to stir up a feeling of relaxation and knowledge, that could be specifically productive for those experiencing gloominess or lonesomeness. On the whole, when the success of LOFI sound as a rest and sleep solution can vary greatly from person to person, there are without a doubt benefits to making use of this type of mp3 in your daily life. If you happen to be gazing to unwind following a long-day or wanting the simplest way to sharpen your mental health, LOFI sounds offer you a painless and handy answer. So the next occasion you have been under pressure to sleep at night or sensing pressured, start thinking about putting on a few LOFI sound clips discover out tips on how it has a bearing on you. if you’d like to pick up more info on this focus take a look at my webpage: [url=https://www.drlofi.com/post/relax-and-unwind-with-chill-pill[color=#000_url]Relationship anxiety [/color][/url]

 24. [url=https://karinaarakelyan.kzread.info/sl-v-na-samu-seb-v-20-kg-formula-uspeha-ot-kariny-arakel-n/d5-L3KSJct3SlLA.html][img]https://i.ytimg.com/vi/EkWzBPBzldM/hqdefault.jpg[/img][/url]

  СЛИВ [url=https://karinaarakelyan.kzread.info/sl-v-na-samu-seb-v-20-kg-formula-uspeha-ot-kariny-arakel-n/d5-L3KSJct3SlLA.html]НА[/url] САМУ СЕБЯ в +20 КГФОРМУЛА УСПЕХА от Карины Аракелян

 25. [url=https://bodymaniaa.kzitem.info/stori-maksa-tesaka-to-s-nim-stalo-na-samom-dele/2YOgzJyBcZuHeYI.html][img]https://i.ytimg.com/vi/xMjfhK8iVFM/hqdefault.jpg[/img][/url]

  История Макса Тесака. Что с ним стало [url=https://bodymaniaa.kzitem.info/stori-maksa-tesaka-to-s-nim-stalo-na-samom-dele/2YOgzJyBcZuHeYI.html]на[/url] самом деле?

 26. [url=https://legacymusiclabel.kzhead.info/rbNxadttaJx9eZE/mag-luzi][img]https://i.ytimg.com/vi/zO89w51jGFY/hqdefault.jpg[/img][/url]

  Mag [url=https://legacymusiclabel.kzhead.info/rbNxadttaJx9eZE/mag-luzi]Luzi[/url] — Ближе (Mood Video)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.