Paskelbta Naudingos nuorodos, Specialistams ir tėvams, Tai įdomu

Kaip nepasiklysti internete?

Google

Internetas – pasaulinė kompiuterių tinklų sistema, jungianti visuotinius ir vietinius kompiuterių tinklus. Perskaičius apibrėžimą, vis tiek sunku įsivaizduoti šio tinklo galybę ir dydį. Juk jame telpa tiesiog protu neaprėpiamas kiekis informacijos. Netinkamai naudojantis šiais neišsenkančiais resursais, iš tiesų galima lengvai paklysti.

Kaip ieškoti informacijos?

  • Visų pirma susitarkite su savimi, kad socialiniai puslapiai, elektroninis paštas ir dienos naujienos palauks, iš pradžių turite surasti tai, ko ieškote.
  • Užsirašykite ant lapuko, ko tiksliai ieškote: kuo konkrečiau suformuluosite sakinį, tuo paieška bus tikslesnė. Tačiau jeigu ieškote elektroninės knygos lietuvių kalba, tuomet paprasčiausias būdas būtų aplankyti interneto puslapį www.skaitykle.lt nei ieškoti paieškos sistemoje.
  • Jei žinote, kad nebūsite namie, kai rodys mėgstamą TV laidą, visai nebūtina jos įrašyti. Dabar televizijos turi savo interneto puslapius, kuriuose leidžiama patinkančias laidas žiūrėti pasirinktu laiku (pavyzdžiui, www.tv3.lt; www.lnk.lt). Taip pat su laikraščiais – jų visai nebūtina prenumeruoti, nes pagrindiniai mūsų šalies dienraščiai turi savo interneto puslapius: www.lrytas.lt; www.kaunodiena.lt; www.15min.lt; www.veidas.lt ir kt.
  • Svarbu žinoti, kad didžiosios paieškų sistemos, tokios kaip Google, jums pateiks ir reikalingą, ir visiškai jūsų užklausos neatitinkančią informaciją, todėl reikėtų konkrečių dalykų ieškoti konkrečiuose puslapiuose. Pavyzdžiui, jei ieškote informacijos apie įmones, paprasčiausias būdas yra aplankyti interneto katalogus: www.imones.lt; www.infoplius.lt; www.visalietuva.lt. Taip pat ir su knygomis – visai nebūtina eiti į biblioteką norint sužinoti, ar joje yra jūsų ieškoma knyga, tam skirtos bibliotekų duomenų bazės, pavyzdžiui, www.lmb.lt.
  • Jei nežinote žodžio reikšmės, ieškote tikslaus jo apibrėžimo ar vartojimo būdų, jums labai pravers tokios svetainės kaip http://www.lki.lt/dlkz ir www.lkz.lt. Vis tiek nerandate? Galite užduoti klausimą ar patys paieškoti atsakymų Valstybinės lietuvių kalbos komisijos forumuose www.vlkk.lt. Dar vienas, tos pačios temos, išties naudingas interneto puslapis, skirtas moksleiviams, http://ualgiman.dtiltas.lt. Čia pateiktos visos lietuvių kalbos taisyklės (gramatikos, sintaksės ir kt.). Taip pat internete galima rasti sinonimų žodyną www.sinonimai.lt.
  • Jei tiksliai nežinote, ko ieškote, ir tiesiog renkate įvairią medžiagą darbui, neapsiribokite viena paieškos sistema, kaip antai, www.google.lt. Išbandykite ir tokius paieškos puslapius kaip www.seklys.lt; www.altavista.com; www.lycos.com; www.on.lt ir kt.
  • Tiesa, nereikėtų pamiršti, kad internete pateikiama informacija nėra visiškai patikima, žmonės patys deda straipsnius, įvairius patarimus ir pan., todėl, jei rašote, pavyzdžiui, mokslinį darbą, jokiu būdu nereikėtų aklai pasikliauti vien tokiais interneto puslapiais kaip lt.wikipedia.org. Taip pat pravartu žinoti, kad patys pirmieji jūsų paieškos rezultatai nebūtinai yra atsakymas į jūsų klausimą. Atsakymo ieškokite ir antrame arba trečiame rezultatų puslapyje, toliau nei penktame dažniausiai jau nieko su jūsų užklausa neberasite.    

“Ji“ Nr. 44/2011

Vienas komentaras “Kaip nepasiklysti internete?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.